Законът за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), който влезе в сила от 1ви август 2016 година, определя образованието като национален приоритет. Всички промени в българската образователна система, въведени с нормите на ЗПУО, са подчинени на една цел - равен достъп до качественото образование и подкрепа за развитието и реализацията на всяко дете.
Един от аспектите на тази фундаментална цел е подобряване качеството на управление на образователните институции. За подобряване качеството на управление на българските детски градини и училища със ЗПУО се създаде обществен орган за подкрепа и развитие на образователната институция и за граждански контрол върху управлението - обществен съвет. Това е нова структура в българското образование, чрез която се цели отваряне на образователните институции към обществото чрез по-голяма прозрачност и контрол върху управлението им.
Създаването на обществените съвети към детски градини и училища е ясен израз на политиката на демократизиране и децентрализация на българската образователна система.
Обществените съвети кореспондират с разширените правомощия на местната влас и новата роля на родителите - участници в образователния процес. Чрез създаването на обществени съвети се прави още една стъпка към обединяване на детската градина и училището с децата и учениците, родителите и обществеността в една общност на съмишленици и гаранти на качеството на българското образование.
Заложените в същността на обществените съвети характеристики и дадени им от ЗПУО правомощия определят тяхната своеобразна роля - да бъдат едновременно обществен коректив и мотивиран партньор на образователните институции.
Членове на обществен съвет избрани на 19.09.2024 г
1. Красимира Варадинова - председател ( представител на администрацията на община Родопи)
2. Богданка Гешева - член
3. Надежда Стоянова - чплен
4. Мина Терзиева - - член
5. Цветелина Смилянова - член
6. Запрянка Лянина - член
7. Дарина Славчева- Велева - член